RMP Polska Instytut Durkalskiego Sp. z o.o.

+48 22 299 26 70

Top
RMP Polskablog W biurze i w domu. Czy praca hybrydowa to model przyszłości?

W biurze i w domu. Czy praca hybrydowa to model przyszłości?

Kryzys pandemiczny zmienił dużo w naszym podejściu do świata i organizacji pracy. Dotychczasowa, ośmiogodzinna praca w biurze została zastąpiona najpierw pracą zdalną, a potem hybrydą. Na czym polega system pracy hybrydowej? Jakie są jego wady i zalety? Czym różni się od pracy zdalnej?

Na czym polega praca hybrydowa?

Przez to, że praca hybrydowa jest nowością i co za tym idzie jest zjawiskiem nie do końca uregulowanym prawnie pojawia się problem z określeniem jej definicji. Badania pokazują jednak, że hybrydowy system pracy to ten, który wybiera większość pracowników, a specjaliści określają go mianem najlepszego. Zwykle to firma decyduje czym jest praca hybrydowa i dla każdego przedsiębiorstwa oznacza ona coś innego. Hybrydowy system pracy jest określany na wiele sposobów. Wśród istniejących odmian tego modelu możemy znaleźć kilka jego rodzajów:

  • pracownicy dzielą się na tych pracujących z biura i zdalnie – podczas gdy część osób zawsze wykonuje swoje obowiązki w firmie, druga część zawsze pracuje z domu
  • praca w zależności od sytuacji – jest to jedna z bardziej elastycznych form, w której niektórzy pracownicy pracują w firmie, ponieważ nie mogą wykonywać pracy zdalnej, ale  inne osoby, które pracują z domu mogą zostać wezwane do biura
  • rotacyjna wymiana grup pracowników – jest to model popularny w małych firmach, gdzie grupy osób pracują wymiennie zdalnie i stacjonarnie

Podsumowując, praca hybrydowa jest elastycznym modelem, w którym pracownicy wykonują swoje obowiązki w najlepszych dla siebie warunkach. Badania pokazują, że 64% pracowników zapłaciłoby za dostęp do biura, a 75% z nich porzuciłoby przynajmniej jeden benefit pracowniczy za wolność wyboru środowiska pracy. 79% pracowników ma plan kontynuować pracę hybrydową nawet jeśli pandemia się zakończy.

Jakie są zalety pracy hybrydowej?

Podstawową zaletą pracy hybrydowej jest jej elastyczność i dopasowanie do potrzeb pracownika. Praca hybrydowa daje możliwość wyboru, co może być szczególnie zachęcające dla osób o wysokim natężeniu motywatora Niezależność. Potrzeba autonomii i decydowania o sobie może zostać zaspokojona przez elastyczne warunki pracy i możliwość wyboru czy chcemy pracować zdalnie czy w biurze.

Kompromis pomiędzy pracą zdalną a biurową, jakim jest system hybrydowy, będzie też dobrą alternatywą dla osób o średnim natężeniu motywatora Kontakty społeczne. Dzięki temu systemowi będziemy mogli utrzymać bezpośredni kontakt z współpracownikami, ale nie w tak dużym stopniu jak w pełnym wymiarze pracy biurowej.

Hybrydowy system pracy to również oszczędność zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Pozwala on na rozplanowanie przestrzeni w taki sposób, żeby bez konieczności wynajmowania większego biura ulokować pracowników w obu miejscach. Poza kosztami wynajmu pracownicy mogą oszczędzić m.in. na dojeździe do pracy. I jest to nie tylko korzyść finansowa, ale więcej wolnego czasu, który możemy przeznaczyć na realizację swoich pasji czy zainteresowań. Zależnie od naszej motywacji możemy przeznaczyć czas na różne rzeczy. Osoby o wysokim natężeniu motywatora Rodzina będą mogli spędzić więcej czasu z bliskimi. Osoby, które w profilu motywacyjnym posiadają wysokie natężenie motywatora Aktywność fizyczna z chęcią przeznaczą dodatkowy czas na aktywność sportową.

Jakie są wady pracy hybrydowej?

Dużym utrudnieniem we wdrożeniu pracy hybrydowej jest wznowienie działania firmy jako całości. Wyzwaniem staje się modelowanie pracy zespołów, zadbanie o odpowiednią komunikację i jej kanały oraz zastanowienie się, jak sprawdzać jakość pracy zdalnej.

  • praca hybrydowa często wymaga spotkań wirtualnych, a to wymaga wdrożenia nowych sposobów komunikacji, które wcześniej nie były stosowane w firmie
  • istotnym elementem pracy jest integracja zespołów o czym bardzo łatwo zapomnieć w pracy hybrydowej
  • system hybrydowy powinien charakteryzować się przede wszystkim elastycznością, ale niektóre jego definicje nie zawierają w sobie tego elementu, a firmy często zapominają go uwzględnić przydzielając sztywno poszczególnych pracowników do dostępnych trybów pracy

Praca hybrydowa ma wiele zalet, jak również i wad. W podejmowaniu decyzji o wdrożeniu nowego systemu pracy i przeprowadzeniu zmiany warto pamiętać o indywidualnych potrzebach. Zaspokojenie poszczególnych motywatorów sprawi, że nasi pracownicy będą bardziej efektywni i usatysfakcjonowani.

Autor: Ewa Jochheim